Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko sigortasında öncelik siz ve aracınız ve herhangi bir kaza durumunda aracınızı ve sizleri güvence altına alır. Trafik sigortası ise karşı tarafa yani 3. Şahıslara verdiğiniz zararları karşılar. Ve bu hasarlar karşı tarafın ve sizin kusur oranlarına bakılarak karşılanır. Kasko da aracın yanması, çalınması, çalınmaya kalkışılması veya tüm bunların gerçekleşmesi durumunda oluşacak zararları güven altına alır.

  1. Kasko isteğe bağlı, trafik sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Aslında kasko ile adı üstünde zorunlu trafik sigortası arasında en temel fark budur.
Bu konu ile alakalı “Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyım?” makalesi altında gerekli bilgileri verdik.

  1. Trafik sigortasının teminat limitleri sabit, kasko sigortasının değişken.

Zorunlu trafik sigortasının teminat limitleri devlet tarafından belirlenir. Bu sebeple limitler sabittir ve arttırılamaz. Büyük çaplı bir kazada her ne kadar 3. Şahısların hasarlarını karşılasa da özellikle maddi hasarı büyük olan kazalarda bu limitler yeterli olmayabiliyor. Kasko sigortası aldığınızda bu limitleri siz belirliyor ve trafik sigortasının limitlerinin yetmediği yerde kaskoda belirlediğiniz limit dahilinde hasarları karşılayabiliyorsunuz. Özellikle manevi tazminatın trafik sigortası tarafından karşılanmaması olası bir kaza durumunda sizler için büyük bir problem yaratıyor. Manevi Tazminat hakkında bilgi sahibi olmak için “Trafik sigortası manevi tazminatı karşılar mı?” makalemizi okuyup detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  1. Kasko ile trafik sigortasının hasarsızlık indirimleri farklı

Trafik sigortasında ne kadar kazası az olan hatta hiç olmayan bir sigortalı da olsanız, en fazla %20 civarında bir indirimden faydalanabilirsiniz. Ancak kasko sigortasında bu oran oldukça fazla. Hasar yapmayan bir araç kullanıcısı düzenli olarak kasko sigortasını yeniletiyorsa %65’e kadar indirimden faydalanabilir. Yani 2000 TL ‘lik ilk aldığınız kasko 3 sene sonunda 700 TL civarı fiyatlara düşebilir. 2019 yılı şartlarında bu tutar trafik sigortasından çok daha düşük ve kasko yaptırmanız için iyi bir etken.

Sigortalim.com Her Zaman Yanınızda...

Değerlerinizi Kaybetmeyin...

Duyurulardan Haberdar Olmak İster Misiniz?

Sigorta haberleri, kampanyaları ve araçlar ile alakalı tüm gelişmelerden haberdar olmak ister misiniz?

× Whatsapp