Trafik Sigortası Fiyatları 2020

2017 yılında alınan karardan önce trafik sigortası ücretleri tamamen sigorta şirketlerinin inisiyatifine göre belirleniyordu. Ancak 2017 yılında devlet tarafından alınan bir kararla tavan fiyat uygulaması getirildi. Böylece sigorta şirketlerinin uçuk fiyatlar istemesinin önüne geçilmiş oldu. Tavan fiyatı uygulaması bütün araçların sınıfına, basamaklarına ve illere göre oluşturulan bir hesaplama sistemi sunarak trafik sigortası bedeli için yeni bir yöntem getirmiş oldu. Bu kriterlerle oluşturulan tabloda her araç sınıfı, basamağı ve şehir içi bir tavan fiyat belirlenerek sigorta şirketlerinin talep edebileceği ücret sınırlandırılmış oldu. Bu uygulamadan etkilenen araç sahibi sayısı 15 milyonun üstünde. Tavan fiyat uygulaması ilk defa yürürlüğe girdiğinde takip eden aylarda yüzde 1 oranla artışının devam etmesi planlanmıştı. Uygulamanın kullanılmaya başlamasından 4 ay sonra bu plan değişti.

 

Tek Seferlik Trafik Sigorta Ücretlerine Yüzde 5 Zam

 

Tavan fiyat uygulamasına geçişin ardından 2017 Ağustos’unda bu uygulamaya dair ikinci bir genelge yayımlandı. İlk yayımlanan genelgede aylık yüzde 1 olarak belirlenen fiyat artışı yüzde 1,5’a çıkarıldı. 2018 yılının ocak ayında düzenli zammın dışında sigorta şirketlerinin talebi üzerinde tek seferlik ilave yüzde 5 zam da eklendi. Yüzde 5 oranında zamlanmış fiyatların üzerine her ay yüzde 1,5 oranında zam eklendi ve hala eklenmeye devam ediyor.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı son açıklamaya göre 2020 yılı süresince sigorta şirketleri tavan fiyatlarına yüzde 1,5 oranlı aylık artan zamma ek olarak başka bir zam uygulamayacak.

 

Sigorta Primlerinde Basamak Uygulaması

 

Motorlu taşıtınız için ödemeniz gereken zorunlu trafik sigortası primleri 7 farklı basamakta belirleniyor. Trafiğe ilk defa çıkacak olan araçların sigorta primleri 4. Basamak üzerinden hesaplanır. Trafiğe çıkan araç yapılmış olan sigorta süresi boyunca hiç hasar almaz ise bir sonraki trafik sigortası yapılırken sigorta primi 7. Basamak üzerinden hesaplanır. Kaza riski en yüksek olan araçlar (geçmiş sigorta sürelerinde kaza yapmış araçlar bu sınıftadır.) 1.basamak üzerinden hesaplanmaktadır. 1 bedeni hasarlı kaza yapılması durumunda zorunlu trafik sigortası priminiz 1. Basamaktan hesaplanmaya başlayacaktır. Benzer şekilde yaptığınız 3 maddi hasarlı kaza da sizi 1. Basamağa düşürecektir. 7 basamağa yükselebilmek için yapmanız gereken art arta 3 yıl boyunca hiç kaza yapmamaktır. Bütün bunların yanı sıra 1.Basamağın en pahalı 7. Basamağın da en ucuz sigorta primleri anlamına geldiğini de söyleyebiliriz.

 

  Bütün Araç Gruplarının Sigorta Primi Türkiye Ortalaması

 

Otomobil grubu araçlara baktığımızda trafiğe yeni çıkan bir araç için 2020 sigorta primi ortalama 1.358 TL olup, 1.basamaktaki araçlar için bu fiyat 3.395 TL ye çıkarak 7. Basamaktaki araçlar için ise 747 TL ye kadar düşmektedir.

Kamyonet sınıfı bir araç piyasa ilk çıktığında başlayacağı 4. Basamak için 2020 yılında 1.775 TL fiyat uygulamasına tabii tutulurken 1. Basamaktaki riskli araçlar 4.438 TL ve 7.Basamak güvenli araçlar 976 TL üzerinden ücretlendirilecektir.

Motorsiklet grubundaki bir aracın 2020 yılında ödemesi gereken sigorta primi 7.basamakta 304 TL ile başlayıp 1. Basamakta 1.384 TL ye ulaşırken 4.basamakta ortalama 554 TL olarak hesaplanmaktadır.

Traktör grubu araçlarda 2020 yılı ortalama trafik sigorta bedeli 7.basamakta 153 TL ile başlayarak 1.Basamakta 694TL ye kadar çıkabilmektedir. 4.basamak yani yeni araçların ödemesi gereken miktar ise ortalama 278 TL olmaktadır.

Minibüs grubu araçların 2020 trafik sigortası primleri ise 10-17 koltuklu araçlar için şöyledir: 1. Basamaktaki araçlar için tavan fiyat 5.965 TL olup 7. Basamak için 1.312 TL ye kadar düşmektedir.

Otobüs grubu araçların 18-30 koltuklu olanları 2020 yılında 7. Basamakta ise 1.870 TL sigorta primi ödemesi beklenirken 1. Basamaktaki araçlar için bu fiyat 8.502 TL ye kadar yükselmekte.

31 veya daha fazla koltuk sahibi büyük otobüsler 2020 yılında 7. Basamağa ulaşmışlarsa 4.634 TL, 1. Ve en riskli basamakta iseler 21.064 TL ödemesi gerekecektir.

2020 yılında kamyon grubu araçların ödemesi gereken miktar yeni bir araç için 4. Basamaktan hesaplanarak 3.800 TL olup. 1.basamak araçlarda 9.499 TL ye çıkarken 7. Basamak araçlarda 2.090 TL ye düşmektedir.

Çekici grubundaki araçlarda 2020 yılı sigorta primleri güvenli araçlar sayılan 7.basamak için 3.502 TL olup tehlikeli sayılan 1.basamak için 15.919 TL olmaktadır.

Taksi grubu araçlarda 2020 yılı sigorta primleri 7. Basamak olup en güvenli sınıf olanlarda 1.933 TL Olup en az güvenli olan 7. Basamak araçlarda 8.788 TL olmaktadır. Sigortası yeni başlayan 4. Basamak araçlar için ise ücret 3.515 TL’dir.

İş makineleri için 2020 yılı sigorta primleri 7.Basamak araçlar için 639 TL ile başlayıp 1.Basamak araçlarda 2.903 TL ye kadar çıkmaktadır.

Römork grubu araçlar 2020 yılında ilk defa sigorta alıyorsa 4.basamak olarak 767 TL sigorta primi bedeli çıkarken. 7.basamak römork araçları 422 TL sigorta primi ödeyecek. 1.basamaktaki römork araçları için sigorta primi bedeli ise 1.918 TL’dir.

Tanker grubu araçlarda 2020 yılı sigorta primleri 7. Basamaktaki en güvenilir araçlar için 1.329 TL’den başlayıp 1. Basamak en az güvenilir araçlar için 9.041 TL’ye kadar çıkmaktadır. Trafiğe ilk defa çıkan tanker grubu araçlar için ise fiyat 4. Basamaktan hesaplanıp 2.416 TL olmakta.

Tarım makineleri için 2020 yılında 7. Basamak trafik sigortası 227 TL ile başlayarak 1.basamak araçlar için 1.031 TL en yüksek fiyat olacak şekilde ücretlendirilecek. Trafiğe ilk defa çıkacak olan tarım makineleri için ise trafik sigortası ücreti 412 TL olarak hesaplanacak.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Primleri İllere Göre De Farklılık Gösteriyor

Zorunlu trafik sigortası primleri sadece motorlu taşıtların grubuna göre değil aynı zamanda trafiğe çıktıkları illere göre de değişmekte. İstanbul başta gelmek üzere Ankara Kocaeli ve Bursa gibi büyük şehirlerde trafik sigortası fiyatları diğer şehirlere göre daha yüksek olmakta. İstanbul yüzde 6 arttırma uygularken, Bursa Kocaeli ve Ankara’da bu oran yüzde 3 alınarak hesaplanıyor. Türkiye genelinde diğer şehirlerde oranlar yüzde 1 ile 1,5 arasında değişmekte. Yine de sigorta şirketleri arasında da rekabet kaynaklı bir fiyat farkı görmek de mümkün

Kaza Yapana Yüksek Fiyat

Trafik sigortası yapılırken sürücünün güvenilirlik kademesine göre indirimler uygulanır. 4. Basamağa göre karşılaştırılırsa 5. Basamakta yer alan sürücülere yüzde 15, 6.basamakta yer alanlara yüzde 30, 7. Ve en tepedeki basamakta yer alan sürücülere ise yüzde 45 indirim uygulaması bulunuyor. Araçtaki her hasar durumunda kademe 1 seviye düşüyor. Bunun yanında trafik sigorta poliçesinin ilk defa yapılmasının ardından geçen 1 yıl içerisinde hasar olduğu durumda bir sonraki poliçede yüzde 50 oranında bir fiyat artışı oluyor. Eğer art arda 3 boyunca yapılan poliçelerin hepsi hasarla kapatılırsa araç 1. Kademeye düşerek yüzde 150 fiyat artışı uygulanıyor. Aşağıda verilen listelerde şehirlere ve kademelere göre 2020 trafik sigortası poliçe fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?

Sigorta Kılavuzu

Tümü
  • Tümü
  • Bilgi Bankası
  • Haberler
  • Ürünler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Tamamlayıcı Sağlık...
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır?
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır? Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Çalışır? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa »...
,
Sigorta Poliçesi İptali ve İade Süreci Nasıl İşler?
Sigorta Poliçesi İptali Ve İade Süreci Nasıl İşler Sigorta Değişiklikleri ve İptal: Bilmeniz Gerekenler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
sigortalim neden sağlık sigortası
Sağlık Sigortası Nedir ve Neden Gereklidir?
Sağlık Sigortası Nedir Ve Neden Gereklidir? Sağlık sigortası, hastalık ve yaralanmalarda ortaya çıkan tıbbi masraflarınızı karşılayan bir güvencedir. Beklenmedik sağlık...
km dolandıcılıgı küçük kapak
2.EL ARAÇ KM DOLANDIRICILIĞI
2. El Araç Kilometre Dolandırıcılığı 2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Yerler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir?
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat...

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.