Tüm dünya genelinde en çok kullanılan ulaşım şekli kara yoludur. Bu sebeple en yüksek kaza oranına sahip olan ulaşım şekli de kara yoludur. Araç sayısında meydana gelen artış kaza oranını arttırmaktadır. Bu sebeple trafiğe çıkmadan önce hem kendinizi ve sevdiklerinizi hem de karşı taraf için oluşabilecek olumsuz durumları telafi etmek için trafik sigortası ve kasko sigortası yapmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Sigortalim.com olarak hem trafik sigortasında hem de kasko sigortasında siz değerli müşterilerimizin isteklerini karşılayacak şekilde ürün sunmakta ve bunu minimum maliyete düşürmeye çalışmaktayız.

 

Trafik sigortası, tüm araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olduğu bir sigorta türüdür. Herhangi bir hasar olması durumunda 3. şahıslara verilen hem maddi hem de manevi zararları karşılar. Örneğin;

  • Sigortalı bir aracı içeren kazada yaralanan herkes kişisel yaralanma için tazminat alacaktır. Bu hem sürücüler hem de yolcular için geçerlidir.
  • Temel bir kural olarak, başka bir araçla çarpışma, maddi hasara neden olursa, bu hasar trafik sigortası tarafından karşılanacaktır. Kazaya sebebiyet verdiyseniz, sigortanız tazminat ödeyecektir. Eğer çarpıştığınız kişi kazadan sorumlu ise, bu kişinin trafik sigortası hasarı tazmin edecektir.
  • Bir motorlu taşıttan başka bir şeyle çarpışırsanız (örneğin, bir lamba direği), maddi hasar genellikle trafik sigortanız tarafından tazmin edilir.
  • Trafik sigortasının teminat sınırları devlet tarafından belirlenir ve sabittir. Bu sebeple oluşacak kaza hallerinde karşı tarafın maddi ve bedensel zararları belirli teminat limitleri kapsamında karşılanır. Örneğin 2018 yılı için konuşursak, trafik sigortası üst limiti şuan 72.000 TL ve siz 100.000 TL'lik bir araca çarptınız ve tam ziya verdiniz sigortanız 72.000 TL'yi karşılar ve karşı tarafa 28.000 TL'yi kendi imkanlarınız doğrultusunda ödemeniz gerekir.

Sigortalim.com Her Zaman Yanınızda...

Değerlerinizi Kaybetmeyin...

Kasko sigortası, isteğe bağlı alınan bir sigorta türüdür ve araç sahibinin aracını teminat altına alır.

  • Trafik sigortasından manevi tazminat karşılamaz ancak kasko satın alırken bu teminatı da dahil ederseniz manevi tazminat taleplerinde cebinizden para çıkmaz.
  • Trafik sigortasında limitleri yukarıda belirttik ve bu limitlerin aşılması halinde geri kalan tutar tarafınızdan talep edilmektedir. Kasko sigortası satın alırken ihtiyari mali mesuliyet ( imm ) teminatını ne kadar yüksek alırsanız limit o kadar yükselecek ve kaza durumunda problem yaşamayacaksınız.
  • Trafik sigortasının hasar ödemesi yapması için aracın hareket halinde olması gerekirken kasko sigortasında böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
  • Trafik sigortası fiyatları sürücüye göre belirlenirken kasko aracın markası, modeli, bedeli ve sürücünün yaşı ve risk durumuna göre belirlenir.

Duyurulardan Haberdar Olmak İster Misiniz?

Sigorta haberleri, kampanyaları ve araçlar ile alakalı tüm gelişmelerden haberdar olmak ister misiniz?

× Whatsapp