Kasko değeri, sigorta poliçesi hazırlanırken kasko fiyatını belirlemeyi sağlayan araç ücretidir. Bu değer, hem sigorta primleri hesaplanırken hem de motorlu taşıtlar vergisi ödenirken temel alınan değerdir.

Araç ister sıfır, ister ikinci el olsun kasko poliçesi düzenlenirken araç kasko değeri baz alınarak primler hesaplanır. Ancak unutmayınız ki araca sonradan eklenen aksesuarlar kasko değerine yansımaz. Bu aksesuarlar ancak ek teminatlar alınarak güvence altına alınabilir.

Aracın kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin yayınladığı güncel listeye göre belirlenir. Poliçesi düzenlenecek aracın kasko değerini önceden öğrenmek sigorta şirketleri tarafından sunulan teklifleri incelemek ve karşılaştırmak için önemlidir. Aynı zamanda Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi sırasında da kasko bedeli dikkate alınacağı için ödenecek vergi miktarını hesaplamak için bu bedeli bilmek önemlidir.

2020 kasko fiyatları

İsteğe bağlı olarak düzenlenen araç kasko sigortası zorunlu trafik sigortalarının aksine karşı tarafa gelen zararlarını değil, sigortalının ve sigortalı aracının başına gelebilecek hasarları karşılamaktadır. Bu kasko yıllık olarak düzenlenir ve her yıl poliçe yenilenir. Geçmiş hasar sorgulamasında aracın hasarsızlığını bozacak bir durum teşkil etmemişse, hasarsızlık indirimi ile yapılacak yeni kasko poliçenizde ekstra indirim uygulanır. Bu indirim oranı, hasarsızlık durumunun devam ettiği her yıl artarak devam eder.

Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından aylık olarak güncellenen fiyat değerleridir. Aracın piyasa değeri, kasko değer listesinden öğrenilebilir. Araçların marka, model ve yaşı gibi çeşitli unsurlar göz önünde bulundurularak yayınlanır.

Bu değer listesi, aracınıza yapılacak olan kasko sigortanızın primlerini belirlemede baz alınır. Ekleyeceğiniz ya da çıkaracağınız teminatlara bağlı olarak poliçe şekillenir ve dilediğiniz güvencelere sahip olabilirsiniz.

2019 Yılı En Çok Satılan Araçların Kasko Değer Listesi
Araç Marka Satış Adedi Ortalama Araç Kasko Değeri
Fiat 57.854 174.977 TL
Renault 52.385 296.634 TL
Volkswagen 40.715 248.347 TL
Ford 36.986 243.584 TL
Peugeot 23.734 201.112 TL
Toyota 21.508 218.489 TL
Hyundai 20.142 155.373 TL
Honda 16.716 193.521 TL
Opel 14.820 193.073 TL
Dacia 14.120 126.626 TL

 

Not: Tablodaki değerler, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden alınarak hazırlanmıştır. Kaynak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İkinci El Online Pazar Trend Raporuna Göre En Çok Satılan Araçlar
Marka Model
Volkswagen Passat
Renault Fluence
Ford Focus
Opel Astra
Toyota Corolia
BMW 3. Seri
Fiat Egea
Hyundai Accent
Mercedes C-Class
Peugeot 301

 

Not: Tablodaki değerler, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden alınarak hazırlanmıştır. (İkinci El Online Pazar Trend Raporu – Kasım 2019 verileri)

Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?

Sigorta Kılavuzu

Tümü
  • Tümü
  • Bilgi Bankası
  • Haberler
  • Ürünler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Tamamlayıcı Sağlık...
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır?
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır? Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Çalışır? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa »...
,
Sigorta Poliçesi İptali ve İade Süreci Nasıl İşler?
Sigorta Poliçesi İptali Ve İade Süreci Nasıl İşler Sigorta Değişiklikleri ve İptal: Bilmeniz Gerekenler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
sigortalim neden sağlık sigortası
Sağlık Sigortası Nedir ve Neden Gereklidir?
Sağlık Sigortası Nedir Ve Neden Gereklidir? Sağlık sigortası, hastalık ve yaralanmalarda ortaya çıkan tıbbi masraflarınızı karşılayan bir güvencedir. Beklenmedik sağlık...
km dolandıcılıgı küçük kapak
2.EL ARAÇ KM DOLANDIRICILIĞI
2. El Araç Kilometre Dolandırıcılığı 2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Yerler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir?
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat...

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Comment