Sürüş gücünün tamamı veya bir kısmının elektrik motoru ile üretime geçip tekerlekleri döndürme teknolojisine sahiptirler.

Elektrikli otomobiller bir veya birden fazla elektrik motoru kullanarak farklı enerji depolama bataryalarına yüklediği enerjiyi kullanarak sürülen otomobillerdir. Araçların bataryalarında depoladığı enerjiyi ve besler ve bataryaları şarj etmektedir.

Sürüş gücünün tamamı veya bir kısmının elektrik motoru ile üretime geçip tekerlekleri döndürme teknolojisine sahiptirler.

Elektrikli otomobiller elektrik enerjisi ile güç tüketerek çalışan otomobillerdir. Otomotiv sektöründe gelecek yüzyılda büyük bir ilgi göreceği öngörülmektedir. Elektrikli otomobiller yakıt tasarrufundan ziyade çevre kirliliğinde de büyük etkisi (%30) oranda azalacağı düşünülmektedir.

Elektrikli otomobil trafik sigorta fiyatları normal araçların trafik sigortası fiyatları ile aynı çıkmaktadır. İster yarı elektrikli  (hibrit) ya da tam elektrikli olsun fiyat tamamen fosil yakıt kullanan araçlar ile aynıdır. Bunun sebebi ise trafik sigortasının kendi aracınızı değil karşı tarafın yani 3. şahıslara vereceğiniz hasarları karşıladığı içindir. Eğer ki aracınıza trafik sigortası yaptırmak istiyorsanız bizlere istediğiniz zaman ulaşarak teklif alabilir ve trafik sigortası satın alabilirsiniz.

Elektrikli otomobil kasko fiyatları hibrit olanlarda ve tam elektrikli olanlarda farklılık gösteriyor. Çünkü hibrit araç üretimini seri şekilde ülkemizde yapan ve piyasada rağbet gören markalar belli. Örneğin Toyota gibi. Bu markalarda servis ve parça sıkıntısı olmadığı için normal kaskolar ile aynı olmasa bile ona yakın fiyatlarda kasko sigortası fiyatları çıkmaktadır. Ancak tam elektrikli araçlarda örneğin Tesla gibi ülkemizde servis ve parça sıkıntısı olan araçlarda kasko fiyatları hibrit ve normal araçlara göre biraz fazla çıkmaktadır. Sizlerin de eğer aracınız var ve kasko yaptırmak istiyorsanız bizlere istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

eeeeeeeee
Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Yaygınlaştı?

1900 lerin sonlarında ve 2000 in başlarında oldukça öne çıkan elektrikli otomobiller 1970, 1980 lerin enerji krizi elektrikli arabalara büyük bir ilgi çektirdi ama ne yazık ki günümüzdeki gibi küresel bir pazara ulaşılamamıştı. Bundan ziyade içten yanmalı motor teknolojisi toplu ucuz olarak üretilmesi elektrikli araçların sonunu getirmişti. Günümüz yıllarında ise petrol fiyatlarındaki değişkenli artış ve batarya ve pil konusunda ki enerji depolama bakımından gelişimler elektrikli otomobilleri tekrardan ön plana çıkarmıştır.

Elektrikli Otomobillerde Seri Üretime Başlayan Araç Markları?
 • Tesla Roadster, Tesla Model S
 • Mitsubishi i-MİEV
 • Nissan LEAF
 • BMW ActiveE
 • Ford Focus Elektrik
 • Renault Zoe
 • Citroen C-Zero
Elektrikli Otomobiller Ne Kadar Güvenli?

Elektrikli otomobillerin güvenlik meselelerine uluslararası ISO 6469 ile değinilmektedir. Bu dökümasyon 3 kısımdan oluşmaktadır;

 • Fonsiyonel güvenlik araçları ve hatalara karşı koruma
 • Elektrik kazalarına karşı insanların korunması
 • Yerleşik elektrik enerjisi depolama örneğin batarya
Elektrikli Otomobillerde Seyahat Menzili?

Elektrikli otomobillerin menzili bataryanın tipine ve sayısına bağlıdır. Otomobilin ağırlığı, sürücünün performansı kısacası genel araçların menzili batarya tipine bağlıdır.

Sedanın uzun modelleri için geçerli 100kWh pil ve ikiz elektrikli motorları tek şarj ile ortalama 960 km yol almaktadır. EPA tarafından verimliliğini 102 MPGe olarak değerlendirilmektedir.

Elektrikli Otomobilin Avantajları Nelerdir?

Elektrikli araçların birçok avantajları olduğu bilinmektedir. Bunlardan en önemlisi elektrik motorunun kullanılmasıyla dünya çapında karbon emisyonunun %30 a kadar varana kadar düşmesi hesaplanmaktadır. Yakıt olarak elektrik kullanımı oldukça çevrecidir.

Ortalama 100 km için 2 liralık elektrik harcamaktadır. Böylece normal otomobillere kıyasla 10 kat daha ucuza yol almanıza sebep olmaktadır.

Vergi oranı ise teşviklerden dolayı %3 hesaplanmalıdır.  

Elektrikli Otomobillerin Dezavantajları Nelerdir?

Elektrikli otomobiller sanılanın tersine benzin ve mazot gibi içten yanmalı otomobillerin öncesinde de mevcuttu. Motor gücünün verimsiz olması ve akü kapasitesi yeterli olmaması elektrikli otomobillerin öngörülen geleceğinin önünü kesmişti.

Faydalı Diğer Bilgiler

Sigorta Kılavuzu

Tümü
 • Tümü
 • Bilgi Bankası
 • Haberler
 • Ürünler
sigorta tahkim komisyonu
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim?
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim? Aracınızla çift taraflı kaza yaptınız ve anlaşmazlığa düştünüz, hakkınızı aramak istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz. ...
araç kredisi kasko
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim?
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim? Taşıt kredisi yani araç kredisi çektiğinizde kasko ve trafik sigortasını istediğiniz yerden özgürce...
kasko türleri
Verasetli Araca Sigorta Yapılır mı?
Verasetli Araca Sigorta Yapılır mı? Verasetli araca sigorta yapılmaktadır. Ancak öncelikle verasetli araç ne demek bunu açıklayalım. Verasetli araç yani...
Electric car icon
Elektrikli Otomobil Nedir ve Nasıl Çalışır?
Elektrikli Otomobil Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır? Sürüş gücünün tamamı veya bir kısmının elektrik motoru ile üretime geçip tekerlekleri döndürme teknolojisine...
işyeri sigortası
İşyeri Sigortası Nedir?
İşyeri Sigorası Nedir? İşyeri Sigortası, başlıca eşyalar, işyerinin olduğu bina, cam ve ürün vb. malzemeleri bir arada koruma altına alan...
mühendsi
Mühendislik Sigortası Nedir?
Mühendislik Sigortası Nedir? İşletmedeki makine ve cihazlarda meydana gelebilecek en ufak hasarlara karşı Mühendislik Sigortası ile sizlere tam koruma sağlamaktadır....

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Comment