İLK KEZ EHLİYET ALACAK VATANDAŞLARIMIZA BİLGİ

EHLİYETLER NEDEN DEĞİŞTİ?

Marketing Analysis

  Ülke genelinde yaklaşık 24 milyon vatandaşın sürücü belgesi bulunmaktadır. Gün geçtikçe artan araç ve insan sayısına bakılarak, bu sayının daha yüksek rakamlara ulaşacağı öngörülmektedir. Sürücü belgesi almak için bizden bazı evraklar istenmektedir. Henüz ehliyetini almamış vatandaşlarımız için bunları hatırlatmakta fayda var.

İstenilen evraklar

-Sürücü Belgesi Dosyası
-Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
-Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
-Sürücü Sağlık Raporu
-Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi  hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
-4 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf)
-Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Gerekli sınavları başarı ile geçmiş sürücü adayı yukarıda istenilen evrakları tamamlayarak bağlı bulundukları İlçe Emniyet Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüklüklerinden randevu almaları gerekmektedir. Randevuya giderken evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olun. Aksi takdirde başvurunuz alınmaz.

EHLİYETLER NEDEN DEĞİŞTİ?

Teknoloji, hergün hayatımıza başka yerlerde başka şekillerde girmekte. Bununla birlikte etrafımızda birçok şeyin değiştiğini görmekteyiz. Kalıplaşmış bir çok olgunun kaybolduğunu, yerlerine teknolojinin geldiğinin farkındayız. Örneğin; daktilo. Bundan 20 sene öncesine kadar bütün devlet dairelerinde kullanılan bu yazım aleti günümüzde antika süs olarak kullanılmakta. Bu değişime ayak uydurmamız gerekmektedir. Aksi takdir de çok zorluk çekeriz. Yeni çıkartılan ehliyetler de AB uyum süreci kapsamında gerekli bazı değişikliklere uğramıştır. Artık sadece bir kağıt olmaktan çıkartılıp, içerisinde çip bulunan değerli kağıtlara dönüşmektedir.

YENİ ÇİPLİ EHLİYETLERİ NASIL ALABİLİRİZ?

Öncelikle, eski sürücü belgenizin 2020 yılına kadar geçerliliği bulunmaktadır. Ancak bir an önce değiştirmenizde fayda görmekteyiz. Yeni sürücü belgesini alabilmeniz için gerekli evraklar,belgeler bulunmaktadır. Bunları temin ettikten sonra yine bağlı olduğunuz İlçe Emniyet Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüklüklerinden randevu alarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
BU EVRAKLAR
-Eski sürücü belgesi
-Nüfus cüzdanı
-Vergi daireleri veya anlaşmalı bankalara 15 TL (13 TL dağerli kağıt bedeli, 2TL vakıf payı) yatırıldığına dair makbuz
-2 adet (5X6 ebadında arka fon beyaz biyometrik) fotoğraf
-Kan grubunu belirten belge veya yazılı beyan
Bu belgeleri teslim ettiğiniz takdirde 15 gün içerisinde belirttiğiniz adrese posta yoluyla teslim edilecektir. Eski sürücü belgenizi verdiğinizde size geçici ehliyet kağıdı verilecektir. Yeni çipli ehliyetiniz gelene kadar o kağıdı ehliyet olarak kullanabilmektesiniz.

Değerlerinizi Kaybetmeyin...

- Sigortalim.Com

Yorum Yaz

Yorum göndermek için oturum açmanız gerekiyor.

× Whatsapp