Aracınızla çift taraflı kaza yaptınız ve anlaşmazlığa düştünüz, hakkınızı aramak istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz. 

Tahkim; bir konuda ihtilafa düşmüş olan iki tarafın, kendi aralarında anlaşarak çözümü devletten ayrı bir makama veya şahsa bırakmalarıdır. Tahkime kamu düzenini ilgilendirmeyen, kanuni yasak olmayan konularda gidilebilmektedir.

5684 ile kurulmuş olan sigorta tahkim komisyonu, üye sigorta kuruluşları ile sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler arasında sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıkları, bağımsız sigorta hakemleri aracılığı ile tarafsız, adil ve hızlı bir şekilde çözmeyi amaçlamaktadır. Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların çözümü, tarafların aksine bir anlaşması olmadığı takdirde, kanunda belirtilen süre sınırları içinde bağımsız hakemlerce gerçekleştirilecektir.

sigorta tahkim komisyonu

Sigorta tahkim sistemi, sigorta kuruluşlarının iradi katılımı esasına dayanmaktadır. Dolayısıyla komisyona başvurabilmeniz için uyuşmazlık yaşadığınız sigorta kuruluşunun sigorta tahkim sistemine üye olması ve uyuşmazlık konusu rizikonun üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir. Ancak ilgili mevzuat ile zorunlu tutulan sigortalardan kaynaklanan tahkim sistemi kapsamındaki uyuşmazlıklar için, ilgili kuruluş sigorta tahkim sistemine üye olmasa dahi, hak sahipleri Sigortacılık Kanunu’nun 30.fıkrası hükümlerine göre tahkim usulünden faydalanabilir. Komisyona başvuru yapmak için sigorta kuruluşuyla aranızda ayrı bir tahkim anlaşması bulunmasına gerek yoktur.

Başvuruda bulunabilmek için gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı,
  • Islak imzalı başvuru formu
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz
  • Sigorta kuruluşuna göndermiş olduğunuz müracaat yazısı
  • Vekil ile yapılan başvurularda vekalet
  • Sigorta şirketinin başvurunuzu kısmen veya tamamen olumsuz sonuçlandırdığına dair yetkililerce imzalanmış cevap yazısı ve uyuşmazlık konusunda haklılığınızı destekleyen diğer tüm belgeleri hazırlamanız gerekir.

Başvurunuz komisyona ulaştıktan sonra talebinizin, komisyon raportörleri tarafından en geç 15 gün içerisinde ön incelemesi tamamlanır ve başvurunuzun sigorta hakemlerine havale edilip edilmeyeceğine karar verilir.

tahkim başvuru ücreti

Sigorta tahkim komisyonuna itiraz hakkınız da vardır. Bunun için internet sitesinden temin edilecek itiraz başvuru formunun doldurulması, gerekli itiraz başvuru ücretinin komisyonun banka hesabına yatırılması ve ıslak imzalı başvuru formu ile başvuru ücretinin ödendiğini gösteren dekontun 10 günlük itiraz süreci içerisinde komisyona ulaştırılması gerekir.

İtirazın süresi içinde yapıldığının tespitinde PTT kayıtları esas alınacak olup, itiraz süresinin geçmesinden sonra PTT’ye verilen itiraz başvuruları komisyon tarafından reddedilecektir.

 

Hakem kararına itirazda bulunulabilmesi için konu uyuşmazlığının 5.000 TL veya daha yüksek bir miktarda olması gerekmektedir. 40.000 TL üzerinde ki uyuşmazlıklar hakkında itiraz üzerine verilen kararlar için tarafların temyize gitme hakları vardır.

Sgorta tahkim komisyonu başvuru formunu indirmek için tıklayın.

 

Faydalı Diğer Bilgiler

Sigorta Kılavuzu

Tümü
  • Tümü
  • Bilgi Bankası
  • Haberler
  • Ürünler
rüzgar gülü
Yenilenebilir Enerji Kaynağı Ve Sigorta
Yenilenebilir Enerji Kaynağı Ve Sigorta Yenilenebilir enerji kaynakları günümüzde fazlaca yer tutmakta. Ancak bu kaynaklarının da sigortalanması gerekmektedir.  Teklif Al...
giriş
Ehliyet Sınavında Çıkabilecek Motor Konuları
EHLİYET SINAVINDA ÇIKABİLECEK MOTOR KONULARI   Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Ehliyet Sınavında Çıkabilecek Motor Konuları MOTORUN TANIMI...
acil çıkış
Yangın ve güvenlik tedbirleri
Yangın Ve Güvenlik Önlemleri Evlerimizde ve ofislerimizde yangın ile ilgili alabileceğimiz önlemler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa »...
çekme belgeli araç
Çekme Belgeli Araç Nedir?
Çekme Belgeli Araç Nedir? Bir araç neden trafikten çekilir?Trafikten çekilen araç tekrar trafiğe alınabilir mi?Çekme belgesi ile ilgili tüm merak...
sigorta tahkim komisyonu
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim?
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim? Aracınızla çift taraflı kaza yaptınız ve anlaşmazlığa düştünüz, hakkınızı aramak istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz. ...
araç kredisi kasko
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim?
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim? Taşıt kredisi yani araç kredisi çektiğinizde kasko ve trafik sigortasını istediğiniz yerden özgürce...

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Comment