Aracınızla çift taraflı kaza yaptınız ve anlaşmazlığa düştünüz, hakkınızı aramak istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz. 

Tahkim; bir konuda ihtilafa düşmüş olan iki tarafın, kendi aralarında anlaşarak çözümü devletten ayrı bir makama veya şahsa bırakmalarıdır. Tahkime kamu düzenini ilgilendirmeyen, kanuni yasak olmayan konularda gidilebilmektedir.

5684 ile kurulmuş olan sigorta tahkim komisyonu, üye sigorta kuruluşları ile sigorta ettiren veya sigortadan menfaat sağlayan kişiler arasında sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıkları, bağımsız sigorta hakemleri aracılığı ile tarafsız, adil ve hızlı bir şekilde çözmeyi amaçlamaktadır. Komisyona intikal eden uyuşmazlıkların çözümü, tarafların aksine bir anlaşması olmadığı takdirde, kanunda belirtilen süre sınırları içinde bağımsız hakemlerce gerçekleştirilecektir.

sigorta tahkim komisyonu

Sigorta tahkim sistemi, sigorta kuruluşlarının iradi katılımı esasına dayanmaktadır. Dolayısıyla komisyona başvurabilmeniz için uyuşmazlık yaşadığınız sigorta kuruluşunun sigorta tahkim sistemine üye olması ve uyuşmazlık konusu rizikonun üyelik tarihinden sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir. Ancak ilgili mevzuat ile zorunlu tutulan sigortalardan kaynaklanan tahkim sistemi kapsamındaki uyuşmazlıklar için, ilgili kuruluş sigorta tahkim sistemine üye olmasa dahi, hak sahipleri Sigortacılık Kanunu’nun 30.fıkrası hükümlerine göre tahkim usulünden faydalanabilir. Komisyona başvuru yapmak için sigorta kuruluşuyla aranızda ayrı bir tahkim anlaşması bulunmasına gerek yoktur.

Başvuruda bulunabilmek için gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı,
  • Islak imzalı başvuru formu
  • Başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz
  • Sigorta kuruluşuna göndermiş olduğunuz müracaat yazısı
  • Vekil ile yapılan başvurularda vekalet
  • Sigorta şirketinin başvurunuzu kısmen veya tamamen olumsuz sonuçlandırdığına dair yetkililerce imzalanmış cevap yazısı ve uyuşmazlık konusunda haklılığınızı destekleyen diğer tüm belgeleri hazırlamanız gerekir.

Başvurunuz komisyona ulaştıktan sonra talebinizin, komisyon raportörleri tarafından en geç 15 gün içerisinde ön incelemesi tamamlanır ve başvurunuzun sigorta hakemlerine havale edilip edilmeyeceğine karar verilir.

tahkim başvuru ücreti

Sigorta tahkim komisyonuna itiraz hakkınız da vardır. Bunun için internet sitesinden temin edilecek itiraz başvuru formunun doldurulması, gerekli itiraz başvuru ücretinin komisyonun banka hesabına yatırılması ve ıslak imzalı başvuru formu ile başvuru ücretinin ödendiğini gösteren dekontun 10 günlük itiraz süreci içerisinde komisyona ulaştırılması gerekir.

İtirazın süresi içinde yapıldığının tespitinde PTT kayıtları esas alınacak olup, itiraz süresinin geçmesinden sonra PTT’ye verilen itiraz başvuruları komisyon tarafından reddedilecektir.

 

Hakem kararına itirazda bulunulabilmesi için konu uyuşmazlığının 5.000 TL veya daha yüksek bir miktarda olması gerekmektedir. 40.000 TL üzerinde ki uyuşmazlıklar hakkında itiraz üzerine verilen kararlar için tarafların temyize gitme hakları vardır.

Sgorta tahkim komisyonu başvuru formunu indirmek için tıklayın.

 

Faydalı Diğer Bilgiler

Sigorta Kılavuzu

Tümü
  • Tümü
  • Bilgi Bankası
  • Haberler
  • Ürünler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Tamamlayıcı Sağlık...
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır?
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır? Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Çalışır? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa »...
,
Sigorta Poliçesi İptali ve İade Süreci Nasıl İşler?
Sigorta Poliçesi İptali Ve İade Süreci Nasıl İşler Sigorta Değişiklikleri ve İptal: Bilmeniz Gerekenler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
sigortalim neden sağlık sigortası
Sağlık Sigortası Nedir ve Neden Gereklidir?
Sağlık Sigortası Nedir Ve Neden Gereklidir? Sağlık sigortası, hastalık ve yaralanmalarda ortaya çıkan tıbbi masraflarınızı karşılayan bir güvencedir. Beklenmedik sağlık...
km dolandıcılıgı küçük kapak
2.EL ARAÇ KM DOLANDIRICILIĞI
2. El Araç Kilometre Dolandırıcılığı 2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Yerler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir?
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat...

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Comment