Herhangi bir yükün, onu taşımaya uygun havayolu, karayolu, demiryolu ve denizyolu ulaştırma araçları ile bir yerden bir yere taşınmasında sigortalıya verilen teminatlar doğrultusunda taşınan malzemenin başına olumsuz yönde gelebilecek hasarlarda veya kayıplarda, sigortalanan ürünü genel şartlar ve özel şartlar kapsamında güvence altına almaktadır.

nakliyatt
Nakliyat Sigortası Neleri Kapsar?

Sigortalanın, sigortalattığı ürünleri bir yerden bir yere taşınırken (havayolu, karayolu, denizyolu, demiryolu) başına gelebilecek her türlü risklere karşı poliçede belirtilmiş olan teminatlar doğrultusunda desteklemektedir. Taşınan emteanın satıcısı veya alıcısının kısaca taşınan emtea (yük) ile menfaat ilişkisi olan herkes bu nakliyat sigortası yaptırma hakkına sahiptir. Sigortalı sadece yük bedelini değil yanında navlun sigorta maliyetini, belirlenen kar gibi bazı gider masraflarının sigortalanabilme imkanı olarak sizlere sunmaktadır.

Nakliyat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Taşınacak olan ürün için kullanılan üç adet teminat bulunmaktadır;

Geniş Teminat

Tam Zıya Teminatı

 • Taşımayı yapan nakil aracının tamamen hasar görmesi durumunda, örneğin; denizyolunda taşınan geminin batması veya su alma sırasında ürünlerin kullanamayacak hale gelmesi durumunda bu zararı verilen teminatlar değerinde karşılamaktadır. Her tür nakil taşımacılığında bu teminatlar verilebilir.

Dar Teminat

 • Nakliye edilen kullanılan aracın hasar durumunda, taşınan emteanın başına bir şey gelme durumunda güvence altına almaktadır.
 • Taşıma yapılan aracın cinsine göre farklı isimler almakla birlikte teminat kapsamını etkilememektedir.
 • Bu teminatlar Karayolunda; kamyon klozu, Dezinyolunda; (C) klozu, Demiryolunda; demiryolu klozu teminat adlarını almaktadırlar. Havayolu ile yapılan bu nakliyatta dar teminat ile sigortalanmasına izin verilmemektedir.
Nakliyat Sigortası Hangi Riskleri Karşılamaktadır?

Denizyolu;

 • Yükleme ve boşaltma sırasında ürünlerin başına gelebilecek riskler grubunda
 • Yangın, infilak
 • Geminin batması veya karaya oturması, yanması gibi başa gelmesi istenmeyecek şeylerin yaşanması durumunda
 • Kurtarma ve yardım masraflarının karşılanması
 • Dava say masrafları
 • Müşterek sayıda fedakarlığı ve müşterek avarya katılma payını karşılamaktadır.

Karayolu;

 • Taşıtın geçtiği köprü yıkılması
 • Yıldırım veya başa gelebilecek doğal afetler
 • Ürünlerin başına gelebilecek ateş, kıvılcım gibi yanma durumu
 • Aracın çarpması veya başka bir araç ile kastı olmadan çarpışması
 • Nakil vasıtasının yanması
 • Trenin raydan çıkma durumunda
 • Seylap
 • Tren veya kamyonun uçuruma yuvarlanması/devrilmesi durumunda

Bu ve bu gibi taşınan emteanın başına gelmesini riske edemeyecekler için Nakliyat Sigortası yaptırmak artık çok kolay.

Faydalı Diğer Bilgiler

Sigorta Kılavuzu

Tümü
 • Tümü
 • Bilgi Bankası
 • Haberler
 • Ürünler
sigorta tahkim komisyonu
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim?
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim? Aracınızla çift taraflı kaza yaptınız ve anlaşmazlığa düştünüz, hakkınızı aramak istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz. ...
araç kredisi kasko
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim?
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim? Taşıt kredisi yani araç kredisi çektiğinizde kasko ve trafik sigortasını istediğiniz yerden özgürce...
kasko türleri
Verasetli Araca Sigorta Yapılır mı?
Verasetli Araca Sigorta Yapılır mı? Verasetli araca sigorta yapılmaktadır. Ancak öncelikle verasetli araç ne demek bunu açıklayalım. Verasetli araç yani...
Electric car icon
Elektrikli Otomobil Nedir ve Nasıl Çalışır?
Elektrikli Otomobil Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır? Sürüş gücünün tamamı veya bir kısmının elektrik motoru ile üretime geçip tekerlekleri döndürme teknolojisine...
işyeri sigortası
İşyeri Sigortası Nedir?
İşyeri Sigorası Nedir? İşyeri Sigortası, başlıca eşyalar, işyerinin olduğu bina, cam ve ürün vb. malzemeleri bir arada koruma altına alan...
mühendsi
Mühendislik Sigortası Nedir?
Mühendislik Sigortası Nedir? İşletmedeki makine ve cihazlarda meydana gelebilecek en ufak hasarlara karşı Mühendislik Sigortası ile sizlere tam koruma sağlamaktadır....

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Kasko Prim Nasıl Hesaplanır?

Kasko primi, sigortalanacak olan aracın değeri, sigorta yaptıran kişi tarafından tüzel kişi ya da kişinin geçmiş hasar frekans bilgileri kasko poliçesine eklenecek teminatlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Aracın yaşına ve modeline göre belirlenmektedir. Sonradan eklenmiş aksesuar ve parçaların bulunup bulunmaması kasko primi hesaplamada büyük bir etkiye sahiptir.

Kasko sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri teklif ve satın alma yapılmadan hemen önce dahil oldukları süreci kasko prim hesaplama olarak adlandırılmaktadır.

Kasko Prim Hesaplanmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araç kasko primi hesaplamada, ilk basamak olarak aracınıza ait kasko değeridir. Aracınızın kaza varsa kaza hasar geçmişi ve sigorta şirketine verilen kişisel bilgiler tarafından incelenmektedir. Bu sayede kişiye özel kasko fiyatı sizlere sunulmaktadır.

Kasko prim hesaplanmasında aracınıza sonradan takılmış aksesuar ve ek parçalarda, eksiksiz bir şekilde sigorta şirketine belirtilmeli ve uyarılmalıdır. Araca sonradan eklenmiş aksesuar tarafından bir problem oluşup da sigorta şirketine belirtilmemişse bu hasarı sigorta şirketi üstlenmemektedir.

Bütçenize en uygun kasko fiyatına ulaşabilmek için iyi bir araştırma yapın birden fazla alınan şirket fiyatlarını karşılaştırıp, cebinize en uygun ve aracınızın kasko değerine yakın teminatlarla kasko sigortası yaptırılmasını dileriz.

Kasko Değer Listesi

SIRA

MARKA

MODEL

SATIŞ SAYISI

ORT. KASKO DEĞERİ

         

1

FIAT

EGEA

25.900

66.250 TL

2

TOYOTA

COROLLA

23.700

88.000 TL

3

VOLKSWAGEN

PASSAT

22.360

138.260 TL

4

RENAULT

FLUENCE

21.775

83.000 TL

5

VOLKSWAGEN

POLO

21.500

62.650 TL

6

FORD

COURIER

20.995

57.850 TL

7

RENAULT

SYMBOL

18.890

63.000 TL

8

FIAT

DOBLO

18.200

54.950 TL

9

RENAULT

CLIO

17.520

62.250 TL

10

FORD

FOCUS

16.150

85.520 TL

Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Comment