Verasetli araca sigorta yapılmaktadır. Ancak öncelikle verasetli araç ne demek bunu açıklayalım. Verasetli araç yani miras kalan araç demektir. Araç sahibinin vefat etmesinden sonra kanuni varisler yani kalan mirasta hakkı olan kişilerdir.

Vefat eden kişiye trafik sigortası yapılmamaktadır. Bu yüzden zorunlu trafik sigortasının veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi çıktıktan sonra varislerden birinin adına yapılması gerekir. Böylelikle verasetli aracın tescil işlemlerini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle kimin adına sigorta yapılacağı trafik açısından önemli değil ancak; trafik sigortalarında bilindiği üzere geçmişte kullanılan araçların indirimi yeni alınan araçlara aktarılmaktadır. Yani örnek ile açıklayacak olursak:

Mehmet Bey’in Ayşe adında eşi ve 3 tane çocuğu olsun ve bu çocukların adı Ahmet, Hüseyin ve Ali olsun. Mehmet Bey vefat ettiğinde kanuni varisler Mehmet Bey’in eşi ve çocukları olacaktır. Veraset ilamından sonra araca yeni ruhsat çıkartılmak yani tescil işlemi yapılmak istendiğinde ruhsata 4 varisinde adı yazılacaktır. Ancak sigorta poliçesi yapılırken 4 kişiden 1 tanesinin T.C. kimlik numarası ile sigorta yapılacaktır. Peki bu hususta neye dikkat etmek gerekir onu bir tablo ile açıklayalım.

Tabloya baktığımızda;

Ayşe Hanım için konuşacak olursak geçmişte hiç sigortası olmadığı için sigorta fiyatı YÜKSEK çıkacaktır.

Ahmet Bey için konuşacak olursak geçmişte aracı var ve 3 yıl boyunca sigorta yaptırmış ancak araç cinsi otomobil olduğu için sigorta fiyatı YÜKSEK çıkacaktır.

Hüseyin Bey için konuşacak olursak geçmişte aracı var ve bu araç kamyonet ayrıca 2 yıl boyunca sigorta yaptırmış ve aracını satmış. Yani 2 yıllık geçmişten gelen sigorta indirimi bulunmakta. Bu yüzden Hüseyin Bey’e trafik sigorta fiyatı DÜŞÜK çıkacaktır.

Ali Bey için konuşacak olursak en fazla geçmişte sigorta yaptıran Ali Bey ve 6 yıl trafik sigortası yaptırmış. Ancak araç cinsi minibüs olduğu için Ali Bey’in adına da trafik sigortası yaptırmak istediğinde yüksek çıkacaktır.

Bu tablo ve örnekten de anlayacağımız üzere miras kalan araç cinsi ile geçmişte kullanılan araç cinsi aynı olan ve uzun süre kullanıp aracı satmış olan kişiye sigorta fiyatı daha az çıkacaktır.

Üç adet bilgi gereklidir.

  1. Varislerden hangisine sigorta yapılacak ise o kişi adına olan T.C. kimlik numarası
  2. Vefat eden araç sahibine ait olan ruhsatta bulunan aracın PLAKASI
  3. Vefat eden araç sahibine ait olan ruhsatta bulunan TESCİL BELGE SERİ NUMARASI gerekli olacaktır.

Ruhsat örneğine bakarak gerekli olan bilgileri görebilirsiniz.

Kısacası eski ruhsat ile işlem yapılacak olup sadece vefat eden kişinin T.C. kimlik numarası yerine varisin T.C. kimlik numarası girilecektir.

Verasetli bir işleminiz olduğunda Sigortalim.com ekibine iletişim kanalları üzerinden ulaşarak zorunlu trafik sigortası ve kasko hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Faydalı Diğer Bilgiler

Sigorta Kılavuzu

Tümü
  • Tümü
  • Bilgi Bankası
  • Haberler
  • Ürünler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Tamamlayıcı Sağlık...
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır?
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır? Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Çalışır? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa »...
,
Sigorta Poliçesi İptali ve İade Süreci Nasıl İşler?
Sigorta Poliçesi İptali Ve İade Süreci Nasıl İşler Sigorta Değişiklikleri ve İptal: Bilmeniz Gerekenler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
sigortalim neden sağlık sigortası
Sağlık Sigortası Nedir ve Neden Gereklidir?
Sağlık Sigortası Nedir Ve Neden Gereklidir? Sağlık sigortası, hastalık ve yaralanmalarda ortaya çıkan tıbbi masraflarınızı karşılayan bir güvencedir. Beklenmedik sağlık...
km dolandıcılıgı küçük kapak
2.EL ARAÇ KM DOLANDIRICILIĞI
2. El Araç Kilometre Dolandırıcılığı 2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Yerler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir?
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat...

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Comment