Verasetli araca sigorta yapılmaktadır. Ancak öncelikle verasetli araç ne demek bunu açıklayalım. Verasetli araç yani miras kalan araç demektir. Araç sahibinin vefat etmesinden sonra kanuni varisler yani kalan mirasta hakkı olan kişilerdir.

Vefat eden kişiye trafik sigortası yapılmamaktadır. Bu yüzden zorunlu trafik sigortasının veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi çıktıktan sonra varislerden birinin adına yapılması gerekir. Böylelikle verasetli aracın tescil işlemlerini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle kimin adına sigorta yapılacağı trafik açısından önemli değil ancak; trafik sigortalarında bilindiği üzere geçmişte kullanılan araçların indirimi yeni alınan araçlara aktarılmaktadır. Yani örnek ile açıklayacak olursak:

Mehmet Bey’in Ayşe adında eşi ve 3 tane çocuğu olsun ve bu çocukların adı Ahmet, Hüseyin ve Ali olsun. Mehmet Bey vefat ettiğinde kanuni varisler Mehmet Bey’in eşi ve çocukları olacaktır. Veraset ilamından sonra araca yeni ruhsat çıkartılmak yani tescil işlemi yapılmak istendiğinde ruhsata 4 varisinde adı yazılacaktır. Ancak sigorta poliçesi yapılırken 4 kişiden 1 tanesinin T.C. kimlik numarası ile sigorta yapılacaktır. Peki bu hususta neye dikkat etmek gerekir onu bir tablo ile açıklayalım.

Tabloya baktığımızda;

Ayşe Hanım için konuşacak olursak geçmişte hiç sigortası olmadığı için sigorta fiyatı YÜKSEK çıkacaktır.

Ahmet Bey için konuşacak olursak geçmişte aracı var ve 3 yıl boyunca sigorta yaptırmış ancak araç cinsi otomobil olduğu için sigorta fiyatı YÜKSEK çıkacaktır.

Hüseyin Bey için konuşacak olursak geçmişte aracı var ve bu araç kamyonet ayrıca 2 yıl boyunca sigorta yaptırmış ve aracını satmış. Yani 2 yıllık geçmişten gelen sigorta indirimi bulunmakta. Bu yüzden Hüseyin Bey’e trafik sigorta fiyatı DÜŞÜK çıkacaktır.

Ali Bey için konuşacak olursak en fazla geçmişte sigorta yaptıran Ali Bey ve 6 yıl trafik sigortası yaptırmış. Ancak araç cinsi minibüs olduğu için Ali Bey’in adına da trafik sigortası yaptırmak istediğinde yüksek çıkacaktır.

Bu tablo ve örnekten de anlayacağımız üzere miras kalan araç cinsi ile geçmişte kullanılan araç cinsi aynı olan ve uzun süre kullanıp aracı satmış olan kişiye sigorta fiyatı daha az çıkacaktır.

Üç adet bilgi gereklidir.

  1. Varislerden hangisine sigorta yapılacak ise o kişi adına olan T.C. kimlik numarası
  2. Vefat eden araç sahibine ait olan ruhsatta bulunan aracın PLAKASI
  3. Vefat eden araç sahibine ait olan ruhsatta bulunan TESCİL BELGE SERİ NUMARASI gerekli olacaktır.

Ruhsat örneğine bakarak gerekli olan bilgileri görebilirsiniz.

Kısacası eski ruhsat ile işlem yapılacak olup sadece vefat eden kişinin T.C. kimlik numarası yerine varisin T.C. kimlik numarası girilecektir.

Verasetli bir işleminiz olduğunda Sigortalim.com ekibine iletişim kanalları üzerinden ulaşarak zorunlu trafik sigortası ve kasko hakkında bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

Faydalı Diğer Bilgiler

Sigorta Kılavuzu

Tümü
  • Tümü
  • Bilgi Bankası
  • Haberler
  • Ürünler
sigorta tahkim komisyonu
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim?
Kaza Yaptım Anlaşmazlık Var Ne Yapabilirim? Aracınızla çift taraflı kaza yaptınız ve anlaşmazlığa düştünüz, hakkınızı aramak istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz. ...
araç kredisi kasko
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim?
Taşıt Kredisinde Kaskoyu İstediğim Yerden Yaptırabilir Miyim? Taşıt kredisi yani araç kredisi çektiğinizde kasko ve trafik sigortasını istediğiniz yerden özgürce...
kasko türleri
Verasetli Araca Sigorta Yapılır mı?
Verasetli Araca Sigorta Yapılır mı? Verasetli araca sigorta yapılmaktadır. Ancak öncelikle verasetli araç ne demek bunu açıklayalım. Verasetli araç yani...
Electric car icon
Elektrikli Otomobil Nedir ve Nasıl Çalışır?
Elektrikli Otomobil Nedir ve Nasıl Çalışmaktadır? Sürüş gücünün tamamı veya bir kısmının elektrik motoru ile üretime geçip tekerlekleri döndürme teknolojisine...
işyeri sigortası
İşyeri Sigortası Nedir?
İşyeri Sigorası Nedir? İşyeri Sigortası, başlıca eşyalar, işyerinin olduğu bina, cam ve ürün vb. malzemeleri bir arada koruma altına alan...
mühendsi
Mühendislik Sigortası Nedir?
Mühendislik Sigortası Nedir? İşletmedeki makine ve cihazlarda meydana gelebilecek en ufak hasarlara karşı Mühendislik Sigortası ile sizlere tam koruma sağlamaktadır....

Duyurulardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun

Sektörle ilgili haber,duyuru ve kampanyalar hakkında bilgi verilecektir.

Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.

Leave a Comment