Kasko Değeri, kasko sigortası yaptırılacak araçların poliçe bedellerinin hesaplanmasında referans olarak alınan ve Türkiye Sigortalar Birliği tarafından takip edilen araç fiyat listesidir.

Kasko Değeri, kasko sigortası yaptırılacak araçların poliçe bedellerinin hesaplanmasında referans olarak alınan ve Türkiye Sigortalar Birliği tarafından takip edilen araç fiyat listesidir. Sigortalatılmak istenen aracın poliçesi düzenlenirken, araç ister sıfır ister ikinci el olsun, bu listeden yararlanılır. Kasko araç değer listesi aynı zamanda motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri sırasında da kullanılır. Bu listedeki değerler araçların piyasa fiyatları analiz edilerek belirlenir ve her ay güncellenir.

Aracın geçirdiği bir kaza sonrası, aracın tamir bedelinin aracın kasko değerinin yaklaşık %70’i kadar olduğunda araç pert olarak nitelendirilir. Pert olan araçların kasko sigortası var ise aracın rayiç bedeli ödenir ve araç sigorta şirketi tarafından pert olarak alınır. Bu aşamada sigortalı, isterse kendi aracını sigorta şirketinden satın alabilmektedir.

Aracın rayiç değeri, kasko bedelinde olduğu gibi yine Türkiye Sigortalar Birliği referansı ile belirlenir ve bu bedele göre ödemeler yapılır. Sigorta şirketlerinin bu değere bağlı kalarak ödeyeceği değere sigortalının itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Ancak her ne olursa olsun, rayiç değeri Türkiye Sigortalar Birliği’nin belirlediği değerden daha fazla olamaz.

kasko değeri

Araç kasko değerleri belirlenirken piyasadaki araçların sıfır ve ikinci el satış istatistikleri, ithalatçı firmaların sundukları veriler, araç satış galerilerinin satış istatistikleri, gazetelerde yer alan ikinci el ilanlar gibi çeşitli faktörler derlenir ve Türkiye Sigortalar Birliği tarafından her ay güncel olarak yayınlanır.

Kasko değeri, aracın modeli, üretim yılı (aracın yaşı) ve markasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Türkiye’de piyasada olan tüm araç model ve markaları için aracın kasko değeri bulunabilir. 15 yaşından büyük araçlar için bu durum söz konusu değil. Her ay Türkiye Sigortalar Birliği tarafından güncellenen listede yalnızca 15 yaşın altında araçlar yer almaktadır.

Marka değeri yüksek olan ve yaşı az olan araçların kasko değeri genellikle yüksektir. Eski araçların kasko değeri düşük olsa da, bakım masrafları ve kazaya karışma riski yüksek olduğu için araç kasko primleri yüksek olabilmektedir.

Aracın bireysel, ticari ya da zirai gibi farklı kullanım amaçları olması aracın kasko bedelini etkiler. Aynı aracın bireysel ruhsatlısı ve ticari ruhsatlısı arasında kasko değer farkı bulunur. Bu yüzden aracın kullanım amacının, sigorta poliçesi belirlenirken etkisi vardır.

Kasko araç değer listesi sorgulama ile aracınızın güncel kasko değerini öğrenebilir, kasko sigortanızı aracınızın değerine göre yaptırabilirsiniz. Kasko değeri, araç kasko sigortası poliçeleri düzenlenirken temel olarak alındığı için herhangi bir hasar durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde kullanılır.Motorlu taşıtlar vergisi ödenirken de kasko değeri temel alınarak ödemeler gerçekleşir.

2020 kasko araç değer listesine Türkiye Sigortalar Birliği - Kasko Araç Değer Listesi linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2020 kasko araç değer listesinin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınladığı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Aracım Kasko Değer Listesinde Yok

Bu durumun birden fazla nedeni olabilir. Eğer aracınızın yaşı 15 ve üzeri ise, kasko değer listesinde yer almaz. Aracının yaşı 15ten büyük olan araç sahipleri, kasko yaptırmak istediklerinde sigorta şirketleri ile aracın kasko değerini anlaşabilirler. Eski model ve marka araçlarda sigortalı ve sigorta şirketi arasında mutabık kalınması söz konusudur.

Bir diğer neden ise, aracınızın Türkiye piyasasında bulunmayışıdır. Türkiye piyasasında bulunmayan araç model ve markaları kasko değer listesinde yer almaz. Aracınızın faturaları ya da aracınızı aldığınız firmanın aracınıza biçtiği değeri kullanarak ya da aracın muadili araçlarla kıyaslama yapılarak bir değer belirleyerek aracınızı kaskolatabilirsiniz.

Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği, her ay düzenli olarak Türkiye Otomotiv Pazarı Trend Raporu oluşturmakta. 2020 verilerine göre düzenlenen listeye göre bu yıl en çok satış yapılan araç markaları şu şekilde:

 1. Renault – 16275 yeni araç satışı
 2. Fiat – 15977 yeni araç satışı
 3. Volkswagen – 14887 yeni araç satışı
 4. Ford – 12992 yeni araç satışı
 5. Toyota – 8017 yeni araç satışı
 6. Peugeot – 7786 yeni araç satışı
 7. Dacia – 6454 yeni araç satışı
 8. Opel – 5430 yeni araç satışı
 9. Hyundai – 5105 yeni araç satışı
 10. Citroen – 4269 yeni araç satışı
 11. Mercedez – 3984 yeni araç satışı
 12. Honda – 3847 yeni araç satışı
 13. Skoda – 3757 yeni araç satışı
 14. Seat – 2813 yeni araç satışı
 15. BMW – 2234 yeni araç satışı

Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği, her ay düzenli olarak İkinci El Online Pazar Trend Raporu oluşturmakta. 2020 Mayıs verilerine göre düzenlenen listeye göre bu yıl çevrimiçi olarak ikinci el en çok satış yapılan model ve markalar şu şekilde:

 1. Volkswagen Passat
 2. Renault Clio
 3. Ford Focus
 4. Renault Megane
 5. Renault Fluence
 6. Opel Astra
 7. Toyota Corolla
 8. Renault Symbol
 9. BMW 3 serisi
 10. Volkswagen Golf

Kasko fiyatlarının belirlenmesinde serbest tarife uygulanmaktadır. Yani sigorta şirketleri istediği araca ve kişiye kendi hesaplamaları ve prim değişkenleri doğrultusunda teklif verir. Bu yüzden her sigorta şirketinin kasko sigortası fiyatları farklıdır.

Sigortalim.com ile yaptıracağınız poliçelerde, %65’e varan kasko hasarsızlık indirim imkânı da sizi bekliyor. Aynı zamanda poliçenize ilave ücretsiz yararlanabileceğimiz yol yardım hizmeti, yedek araç hizmeti ve mini onarım da hediye! Acil müdahale gerektiğinde aracın içinde bulunan herkes için gönderilecek kara ambulansı da ücretsiz.

En uygun kasko sigortası teklifleri almak ve fiyat karşılaştırması yapmak için Hızlı Teklif Al linki ile anında bize ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları ve merak ettiklerinizi sormak için bizi sitemizde yer alan telefon numaralarımızdan ulaşabilir, info@sigortalim.com mail adresimizden bize mail atabilir ya da yüz yüze görüşmek için ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Sizin için en avantajlı ve en uygun teklifleri anında öğrenebilir ve saniyeler içerisinde kasko sigortası poliçenizi oluşturabilirsiniz.

Sigorta Kılavuzu

Tümü
 • Tümü
 • Bilgi Bankası
 • Haberler
 • Ürünler
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Kapsamı Tamamlayıcı Sağlık...
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır?
Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Hesaplanır? Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Çalışır? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa »...
,
Sigorta Poliçesi İptali ve İade Süreci Nasıl İşler?
Sigorta Poliçesi İptali Ve İade Süreci Nasıl İşler Sigorta Değişiklikleri ve İptal: Bilmeniz Gerekenler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
sigortalim neden sağlık sigortası
Sağlık Sigortası Nedir ve Neden Gereklidir?
Sağlık Sigortası Nedir Ve Neden Gereklidir? Sağlık sigortası, hastalık ve yaralanmalarda ortaya çıkan tıbbi masraflarınızı karşılayan bir güvencedir. Beklenmedik sağlık...
km dolandıcılıgı küçük kapak
2.EL ARAÇ KM DOLANDIRICILIĞI
2. El Araç Kilometre Dolandırıcılığı 2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Yerler Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana...
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir?
Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat Kapsamı Nedir? Teklif Al Detaylı Bilgi Al Ana sayfa » Konut Sigortası Elektronik Cihaz Teminat...
Bizi Sosyal Medyada Takip Edebilir, Tüm Gelişmelerden Anında Haberdar Olabilirsiniz...© 2020 Sigortalim.com | Tüm Hakları Saklıdır.